Chorwacja kwatery w Chorwacji do Chorwacje




Przyjazd do Chorwacje - drogi i transport

Samochodem przez Chorwację


Opłaty za drogi




Tabela odległości drogowych



Mapa z autostradami w Chorwacji! (PDF)



Road conditions (ENG)



Pełna mapa autostrad oraz kalkulator odległości i opłat (ENG)
Aby wjechać na terytorium Chorwacji samochodem, należy posiadać ważne ubezpieczenie OC (zielona karta nie jest wymagana), dokumenty samochodu (dowód rejestracyjny) i zwykłe prawo jazdy (nie musi być międzynarodowe). Oprócz tego samochód powinien być wyposażony w apteczkę, trójkąt, gaśnicę i linę holowniczą ale w Chorwacji policja praktycznie nie czepia się ich braku.

Ograniczenia prędkości:
50 km/h w terenie zabudowanym, 90 km/h poza terenem zabudowanym, 110 km/h drogi ekspresowe, 130 km/h na autostradach, 80 km/h dla samochodów z przyczepami kempingowymi, 80 km/h dla autobusów i autobusów z małymi przyczepami.
Uważać należy zwłaszcza na mokrej nawierzchni, gdyż wtedy asfalt chorwacki staje się bardzo śliski. Oznakowanie dróg jest nie najgrosze, choć nieco chaotyczne. Zarówno jeśli chodzi o nazwy znaczonych na drogowskazach miejscowości, jak i wygląd tablic, trudno jest mówić o konsekwencji, to jednak z małymi wyjątkami łatwo odnaleźć właściwy kierunek.

W Chorwacji istnieje kilkaset kilometrów autostrad, które budowane są w iście ekspresowym tempie. Obecnie autostradami (z małymi przerwami) połączone są największe miasta chorwackie. Autostrady generalnie są dobrej jakości, a ograniczenia prędkości na nich nagminnie łamane.

Ceny paliw w Chorwacji (w kunach)

LIVE WEB CAMS
tunel Sveti Roktunel Učka
live webcam live webcam

Drogą powietrzną


Informacje: Zagrzeb +385 1 6265 222, Split +385 21 203 555, +385 21 203 506, Dubrownik +385 20 773 377, Pula +385 52 530 105, Rijeka +385 51 842 132, Zadar +385 23 313 311, Osijek +385 31 514 441, +385 31 514 442, Brač +385 21 559 711, Lošinj +385 51 231 666.
Międzynarodowe porty lotnicze: Zagrzeb, Split, Dubrownik, Pula, Rijeka, Zadar i Osijek. Na wyspach Brač i Lošinj mogą lądować tylko mniejsze samoloty.


Lotniska sportowe: Varaždin, Pribislavec (Čakovec), Koprivnica, Lučko (Zagrzeb), Slavonski Brod, Čepin (Osijek), Vrsar, Grobnik (Rijeka), Otočac, Stari Grad (Hvar) i Sinj

W połączeniach między wyspami a lądem coraz większą rzeszę zwolenników ma samolot. Na niektórych wyspach znajdują się niewielkie lotniska, a w sezonie do Zagrzebia i innych miast europejskich (najczęściej niemieckich lub austriackich) latają regularnie małe samoloty pasażerskie. Do Zagrzebia z Warszawy i z powrotem samolot leci we wszystkie dni oprócz poniedziałku i środy. Lot trwa 1 godzinę 40 minut. Oprócz tego, w sezonie latają samoloty czarterowe na lotniska na wybrzeżu - głównie do Splitu, Dubrovnika, na Brač.

Promy

  • Jadrolinija - Główna chorwacka kompania morskiej żeglugi pasażerskiej utrzymuje największą liczbę regularnych, międzynarodowych i chorwackich linii promowych, okrętowych i ekspresowych.
  • Rapska plovidba d.d.: www.rapska-plovidba.hr
  • Lošinjska plovidba brodarstvo d.d.: www.losinjska-plovidba.hr
  • Sem Marina: www.sem-marina.hr
  • Adriatica: www.adriatica.it
  • SNAV: www.snav.it
  • Miatours: www.miatours.hr
  • Alpex: www.alpex.hr
  • Kapetan Luka: www.krilo.hr
  • Między lądem a wyspami kursują promy. Promy kursują na wyspy Cres, Lošinj, Pag, Rab, Ugljan, Pašman, Dugi Otok, Iž, Solta, Brač, Hvar, Vis, Pelješac, Korčula, Lastovo i Mljet. Czasem kursy mogą by odwołane nawet przez parę dni (choć w lecie nawet parogodzinna przerwa to prawdziwa rzadkość) ze względu na złe warunki pogodowe. W sezonie na niektórych liniach utrzymywane są połączenia przez całą dobę, a oprócz kursów wynikajacych z rozkładu pojawiają się dodatkowe. Czasem jednak, mimo usilnych starań przewoźników, na przeprawę trzeba czekać nawet kilka godzin. Osobnym tematem są duże promy kursujące wzdłuż wybrzeża. Stanowią one ciekawą alternatywę dla poruszania się samochodem, zwłaszcza gdy jazdę traktujemy wyłącznie jako konieczność. Promy kursują na linii: Rijeka - Zadar - Split - Hvar - Korčula - Mljet - Dubrovnik.

    Informacje praktyczne

    Służba zdrowia:

    Szpitale i kliniki znajdują się we wszystkich większych miastach, a w mniejszych przychodnie i apteki. Turyści zagraniczni nie ponoszą kosztów świadczonych usług medycznych, jeżeli pomiędzy Chorwacją a krajem, z którego przyjeżdżają została podpisana konwencja o ubezpieczeniu zdrowotnym. W przypadku osób przyjeżdżających z krajów, z którymi konwencja nie została podpisana, korzystający z usług medycznych obciążony jest kosztami zgodnie z ustalonym cennikiem. Pacjenci, których życiu zagraża niebezpieczeństwo, mogą skorzystać z szybkiego transportu drogą powietrzną (helikopter) lub morską (ślizgacz).

    Poczta i telekomunikacja

    Urzędy pocztowe czynne są w dni powszednie od godz.7.00 do godz.19.00, w mniejszych miejscowościach od godz. 7.00 do godz.14.00; niektóre pracują z popołudniową przerwą. W większych miastach i ośrodkach turystycznych dyżurujące urzędy pocztowe czynne są w soboty i niedziele. Wszystkie automaty telefoniczne działają na karty telefoniczne, które są sprzedawane w urzędach pocztowych i kioskach z prasą. Za granicę można dzwonić z każdego automatu telefonicznego.

    Energia elektryczna

    napięcie w sieci miejskiej 220 V, częstotliwość 50 Hz Woda z kranu jest zdatna do picia na terenie całej Chorwacji

    Ważne numery telefoniczne

    Międzynarodowy numer kierunkowy do Chorwacji: +385, Pogotowie ratunkowe: 94, Straż pożarna: 93, Policja: 92, Pomoc drogowa: 987; 987@hak.hr (przy połączeniach zagranicznych lub z telefonów komórkowych należy wybrać +385 1 987), Państwowa centrala ds. udzielania pomocy i akcji poszukiwawczych 9155, ogólny telefon SOS - 112, Informacja ogólna: 981, Informacja o miejskich i międzymiastowych numerach telefonicznych: 988, Informacja o międzynarodowych numerach telefonicznych: 902, Prognoza pogody i sytuacja na drogach: 060 520 520, Chorwacki Klub Samochodowy (HAK): +385 1 4640 800.