Chorwacja kwatery w Chorwacji o Chorwacji




Informacje o Chorwacji

Google
szukaj: Web www.ZAKWATEROWANIEwCHORWACJI.pl

Chorwacja - Położenie geograficzne

Chorwacja rozpościera się od końca wschodnich krańców Alp na północnym zachodzie do Niziny Panońskiej i brzegów Dunaju na wschodzie, jej środkowa część obejmuje masyw Gór Dynarskich, południowa zaś część kończy się na wybrzeżu Morza Adriatyckiego.

Powierzchnia:
Część lądowa wynosi 56 542 km2, powierzchnia morskich wód terytorialnych 31 067 km2.

System państwowy: Chorwacja jest wielopartyjną republiką parlamentarną.
Ludność: 4 437 460 mieszkańców; struktura narodowościowa: większość stanowią Chorwaci; mniejszości narodowe: Serbowie, Bośniacy, Albańczycy, Słoweńcy, Węgrzy, Włosi i Czesi.

Stolica:
Zagrzeb (779 145 mieszkańców), gospodarcze, komunikacyjne,kulturalne i akademickie centrum kraju.

Długość linii brzegowej:
5835 km, z tego 4058 km wybrzeża wysp i wysepek.

Najwyższy szczyt:
Dinara: 1,831 m n.p.m.

Klimat w Chorwacji

W Chorwacji występują dwie strefy klimatyczne: w strefie kontynentalnej przeważa umiarkowany klimat kontynentalny, częściowo górski, w strefie nadmorskiej panuje łagodny klimat śródziemnomorski z dużą ilością dni słonecznych; suche i gorące lata, łagodne i wilgotne zimy; średnia temperatura w części kontynentalnej: styczeń 0 do 2 C, w sierpniu 19 do 23 C; średnia tempertatura w regionach nadmorskich: styczeń 6 do 11 C, sierpień 21 do 27 C; przeciętna temperatura morza w okresie zimowym 12 C, latem - około 25 C.


Tabela odległości drogowych



Opłaty za autostrady, tunele i mosty


Uwaga: od 20 sierpnia 2004
dopuszczalna zawartość
alkoholu we krwi wynosi 0,00 %.

Więcej w Przyjazd sekcji...

Dokumenty podróży

Od 1.1.2023 Chorwacja jest w strefie Schengen – nie ma przejść granicznych i nie potrzebujesz paszportu, aby wjechać do Chorwacji.
Paszport lub inny dokument, uznany w umowach międzynarodowych, dla obywateli niektórych państw również dowód osobisty (dokument, który poświadcza tożsamość i obywatelstwo legitymującego się).

Ambasada PL: Krležin Gvozd 3, HR-10000 Zagreb, Tel.: +385 1 4899 444, Fax: +385 1 4834 577

Przepisy celne:
Przepisy celne Republiki Chorwacji są zgodne ze standardami krajów należących do Unii Europejskiej. Walutę obcą można wwozić do Chorwacji i wywozić bez ograniczeń; walutę chorwacką do 15.000 kn. Wartościowy sprzęt profesjonalny i techniczny powinnien zostać zgłoszony na granicy. Osoby podróżujące przez Chorwackię z psami, kotami i zwierzętami domowymi z rodziny łasicowatych lub czasowo przebywające na jej terenie, przed wjazdem do Chorwacji powinny zadbać, aby zwierze było oznaczone odpowiednim mikrochipem lub wyrażnie wytatuowanym numerem, który musi być podany w międzynarodowym zaświadczeniu (certyfikat), które zostało wydane zgodnie z obowiązującymi przepisami prawnymi Republiki Chorwacji. W przypadku pierwszego szczepienia przeciwko wściekliźnie, które odbywa się w wieku 3 miesięcy, od szczepienia do momentu wyjazdu musi upłynąć przynajmniej 6 miesięcy, nie więcej jednak niż rok. W przypadku kolejnych szczepień (boosters) od szczepienia do momentu wyjazdu nie powinien upłyną rok.



Zwrot podatku dla obcokrajowców
za zakupiony towar o wartości
powyżej 500 kun następuje po
okazaniu poświadczonego formularza
"Czek podatkowy"
("Porezni ček"-Tax cheque)
przy wyjeździe z Chorwacji.

Waluta w Chorwacji jest EURO
Oficjalną walutą w Chorwacji od 1 stycznia 2023 roku jest euro.
Wcześniej Chorwacja miała własną walutę o nazwie KUNA.

   =    kalkulator walut

Oficjalna waluta Chorwacji do 31.12.2022 byla kuna (1 kuna = 100 lipa). Obcą walutę można wymieniać w bankach, kantorach, urzędach pocztowych oraz w większości biur podróży, hoteli i kempingów.

moneta 1, 2, 5, 10, 20, 50 Lipa

Czego się można napić?

Istnieje wielowiekowa tradycja uprawy winorośli i produkcja win wysokiej jakości przez chorwackich producentów wina, zarówno w kontynentalnej części Chorwacji, jak i na Pomorzu i w Dalmacji. Znane gatunki chorwackich win w regionach nadmorskich i na wyspach, to wina czerwone - "teran", "merlot", "cabernet", "opolo", "plavac", "dingač", "postup", oraz białe - "malvazija", "pošip", "pinot", "kujundžuša", "žlahtina", "muškat". W kontynentalnej części kraju - "rizling", "graševina", "burgundac", "traminac" itp. Z trunków mocnych znane są różnego rodzaju rakije: śliwowica (šljivovica), "travarica", "lozovača", a z trunków deserowych "prošek" i maraschino.